860-012-113R004
DigiKey Part Number
NOR1434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
860-012-113R004
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
860-012-113R004 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Cable Opening
0.419" (10.64mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C