859-012-103R004
DigiKey Part Number
NOR1424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
859-012-103R004
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
859-012-103R004 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.419" (10.64mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C