858-012-203RSU4
858-012-203RSU4
IP67/IP68 Circular Connectors by NorComp
858-012-203RSU4
DigiKey Part Number
NOR1415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
858-012-203RSU4
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
858-012-203RSU4 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C