858-004-10TRSS4
IP67/IP68 Circular Connectors by NorComp
858-004-10TRSS4
DigiKey Part Number
37-858-004-10TRSS4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
858-004-10TRSS4
Description
M12 4P A-CODE MALE BRASS/TIN SHE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Tin
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
M12-4
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.394" (10.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C