821B010-273L601
DigiKey Part Number
821B010-273L601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B010-273L601
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Series
Features
Backshell, Strain Relief
Packaging
Tray
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2.5A
Connector Type
Voltage Rating
300V
Number of Positions
10
Cable Opening
0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C