820B004-103R001
DigiKey Part Number
NOR1481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820B004-103R001
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820B004-103R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7A
Number of Positions
4
Voltage Rating
280V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.323" (8.20mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C