774-E15-213R001
DigiKey Part Number
NOR1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
774-E15-213R001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C