581-M15-213L461
581-M15-213L461
DigiKey Part Number
37-581-M15-213L461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
581-M15-213L461
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel (Front) / Brass (Rear), Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.220" (5.60mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
60VDC
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (2-56)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C