197-026-213L001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for 197-026-213L001 is not available
197-026-213L001
DigiKey Part Number
197-026-213L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
197-026-213L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
EDA/CAD Models
197-026-213L001 Models
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C