197-015-213L001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for 197-015-213L001 is not available
197-015-213L001
DigiKey Part Number
197-015-213L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
197-015-213L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
197-015-213L001 Models
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C