Image for 195-078-113L001 is not available
195-078-113L001
DigiKey Part Number
195-078-113L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
195-078-113L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 78POS PNL MNT
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
195-078-113L001 Models
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
4
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C