Image for 195-062-213L001 is not available
195-062-213L001
DigiKey Part Number
195-062-213L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
195-062-213L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
195-062-213L001 Models
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C