183-037-213R561 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 42
EDAC Inc.
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
183-037-213R561
183-037-213R561
183-037-213R561
DigiKey Part Number
183-237FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-037-213R561
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-037-213R561 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C