183-037-113R561
183-037-113R561
183-037-113R561
DigiKey Part Number
183-237ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-037-113R561
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
183-037-113R561 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C