180-M62-113R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
180-M62-113R011
180-M62-113R011
180-M62-113R011
DigiKey Part Number
180-M6211DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-113R011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180-M62-113R011 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C