180-M44-113R911
180-M44-113R911
180-M44-113R911
DigiKey Part Number
180-M4491DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-113R911
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M44-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C