180-M15-213R001
180-M15-213R001
180-M15-213R001
DigiKey Part Number
180-M1501DFN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-213R001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M15-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C