180-M15-113R011
180-M15-113R011
180-M15-113R011
DigiKey Part Number
180-M1511DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-113R011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M15-113R011 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C