180-078-113R001
180-078-113R001
180-078-113R001
DigiKey Part Number
180-78ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-078-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 78POS PNL MNT
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-078-113R001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C