179-025-613R571
179-025-613R571
179-025-613R571
DigiKey Part Number
1225MME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
179-025-613R571
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25, 25 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
179-025-613R571 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2, 2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C