178-H15-613R577
DigiKey Part Number
NOR1829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
178-H15-613R577
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub, High Density - Stacked Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC
Number of Rows
3, 3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C