174-E37-113R141 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 390
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 528
Datasheet
In Stock: 369
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 526
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
174-E37-113R141
174-E37-113R141
174-E37-113R141
DigiKey Part Number
174-137MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-113R141
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
174-E37-113R141 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C