174-E25-213R141 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 172
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 422
Datasheet
In Stock: 332
In Stock: 814
In Stock: 33
In Stock: 0
In Stock: 12 481
In Stock: 493
In Stock: 859
In Stock: 643
Amphenol CS (FCI)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
174-E, M Series
174-E, M Series
174-E25-213R141
DigiKey Part Number
174-125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E25-213R141
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
174-E25-213R141 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C