174-E15-213R001
174-E15-213R001
174-E15-213R001
DigiKey Part Number
1174-115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E15-213R001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
174-E15-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C