172-E37-113R011
172-E37-113R011
172-E37-113R011
DigiKey Part Number
2537MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-113R011
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
172-E37-113R011 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C