172-E37-103R911
DigiKey Part Number
102937MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-103R911
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E37-103R911 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
White
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C