172-050-213R031
DigiKey Part Number
37-172-050-213R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-213R031
Description
CONN D-SUB RCPT 50P PNL MNT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C