172-050-113R011
DigiKey Part Number
37-172-050-113R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-113R011
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C