172-037-213R911
DigiKey Part Number
37-172-037-213R911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-213R911
Description
CONN D-SUB RCPT 37P PNL MNT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C