172-037-213R021
DigiKey Part Number
37-172-037-213R021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-213R021
Description
CONN D-SUB RCPT 37P PNL MNT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C