172-037-183L011_View2
172-037-183L011
172-037-183L011
172-037-183L011
DigiKey Part Number
13637MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-183L011
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-037-183L011 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C