172-037-113R031
DigiKey Part Number
37-172-037-113R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C