172-037-113R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 83
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-037-113R011
DigiKey Part Number
37-172-037-113R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-113R011
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C