172-037-103R001
DigiKey Part Number
37-172-037-103R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-103R001
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-037-103R001 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
2
Color
Beige
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C