172-025-213R031
DigiKey Part Number
37-172-025-213R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-213R031
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C