172-025-213R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 105
Datasheet
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-025-213R011
DigiKey Part Number
37-172-025-213R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-213R011
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C