172-025-203R001
DigiKey Part Number
37-172-025-203R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-025-203R001 Models
Category
Primary Material
Metal
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C