171-037-213R051
DigiKey Part Number
171-037-213R051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-037-213R051
Description
CONN D-SUB RCPT 37P PNL MNT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C