171-037-113R001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4237ME-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 171-037-113R001 |
Description | CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 171-037-113R001 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -50°C ~ 100°C |