SMC10-F20-HHD9
DigiKey Part Number
942-SMC10-F20-HHD9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC10-F20-HHD9
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 20.0 Step 5VDC
Size / Dimension
Round - 0.394" Dia (10.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.551" (14.00mm)
Type
Permanent Magnet
Termination Style
PC Pin
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Rated
5VDC
Coil Resistance
21.5 Ohms