PM55L-048-HHD0
DigiKey Part Number
942-PM55L-048-HHD0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM55L-048-HHD0
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 600 mA 24VDC
Category
Step Angle
7.5°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
23.4 / 167
Series
Size / Dimension
Round - 2.160" Dia (55.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.157" (4.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.591" (15.00mm)
Type
Permanent Magnet
Mounting Hole Spacing
2.560" (65.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
5.5 Ohms
Current Rating (Amps)
600 mA