FBL06A24U1A
DigiKey Part Number
P11017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBL06A24U1A
Description
FAN AXIAL 60X25.5MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Hydro-wave (HWB) 15.9 CFM (0.445m³/min) 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Hydro-wave (HWB)
Mfr
Fan Type
Series
Noise
42.0dB
Packaging
Bulk
Power (Watts)
3.84 W
Part Status
Obsolete
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.198 lb (89.81 g)
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
15.9 CFM (0.445m³/min)
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.185 in H2O (46.1 Pa)
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 25°C