F175A2-062-D0740 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 442.0 CFM (12.38m³/min) 4 Wire Leads
F175A4-062-D0540
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
F175A2-062-D0740
DigiKey Part Number
P15559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F175A2-062-D0740
Description
FAN IMP MTRZD 175X69.3MM 48VDC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F175A2-062-D0740 Models
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
73.0dB(A)
Series
Power (Watts)
64.8 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Width
69.30mm
Current Rating (Amps)
1.35A
Air Flow
442.0 CFM (12.38m³/min)
Voltage Range
30 ~ 72VDC
Static Pressure
3.365 in H2O (838.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C