08025SE-24R-FT-DW
DigiKey Part Number
12-08025SE-24R-FT-DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08025SE-24R-FT-DW
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 60.0 CFM (1.68m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
42.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.08 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
60.0 CFM (1.68m³/min)
Voltage Range
12 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.329 in H2O (82.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C