06015SS-12N-AT-00
DigiKey Part Number
P122251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06015SS-12N-AT-00
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Sleeve 22.6 CFM (0.633m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
2.04 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
15.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
22.6 CFM (0.633m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C