03010SS-12N-AT-00
03010SS-12N-AT-00
03010SS-12N-AT-00
DigiKey Part Number
P19863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03010SS-12N-AT-00
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Sleeve 4.2 CFM (0.118m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
28.0dB
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Weight
0.019 lb (8.62 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
4.2 CFM (0.118m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)