M2012S2A2A30/U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
IP Rated Switches | Datasheet Preview
M2012S2A2A30/U
DigiKey Part Number
M2012S2A2A30/U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M2012S2A2A30/U
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
M2012S2A2A30/U Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
6.86mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Bushing Thread
Unthreaded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Features
Epoxy Sealed Terminals
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
30 V