ATE1D-7F3-10-Z
DigiKey Part Number
563-1760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATE1D-7F3-10-Z
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Through Hole, Right Angle, Vertical
Category
Voltage Rating - DC
48 V
Mfr
Actuator Type
Flatted
Series
Actuator Length
10.00mm
Packaging
Tray
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole, Right Angle, Vertical
Bushing Thread
Unthreaded
Circuit
Features
Washable
Switch Function
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
50mA (AC/DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
48 V