UWT1E470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-2189-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2189-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2189-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1E470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1E470MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
99 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C