UWF1V4R7MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3 773
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 9 019
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UWF1V4R7MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9733-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWF1V4R7MCL1GB
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWF1V4R7MCL1GB Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
50 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
5 Ohms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C